NINOVE – Minister-president Matthias Diependaele (N-VA) kondigde maandag 22 september in zijn ‘Septemberverklaring’ aan, dat 6 steden en gemeenten, die ‘met grootstedelijke problematieken’ worden geconfronteerd € 5 miljoen krijgen.
Het gaat over Dilbeek, Halle, Ninove, Vilvoorde, Denderleeuw en Geraardsbergen. Dat zijn steden en gemeenten in de rand rond Brussel, die de afgelopen jaren een sterke bevolkingsgroei kenden, mede door migratie. Met dat extra potje geld zullen ze de sociale uitdagingen en mobiliteitsproblemen beter moeten kunnen aanpakken.
Denderfonds
Dergelijke extra fondsen zijn niet nieuw. De vorige Vlaamse regering stelde vanaf 2020 via het ‘Denderfonds’ € 4 miljoen ter beschikking voor de problematiek van de uitdijende effecten van het grootstedelijk gebied op Denderleeuw, Ninove, Geraardsbergen en Zottegem. Al dekt de term ‘Denderfonds’ niet meteen de lading, want in feite gaat het om twee subsidiestromen.
In 2017 ontvingen Dilbeek, Halle en Vilvoorde al de subsidie ‘Grootstedelijke Problematieken’. Sinds 2020 is dat uitgebreid en ontvangt ook Ninove die subsidie. Voor deze vier steden en gemeenten is jaarlijks een subsidie van € 4,5 miljoen voorzien. Verschillende parameters bepalen de verdeelsleutel van dit bedrag.
Daarnaast is er een financiering inzake de ‘Centrumfunctie Mobiliteit’ voor Denderleeuw, Geraardsbergen en Zottegem, met een jaarlijkse subsidie van € 2,5 miljoen. Zij dragen door hun knooppuntfunctie extra kosten. Ook hier gebeurt de verdeling volgens een aantal parameters.
Daarin komt verandering. Vanaf 2026 trekt de Vlaamse regering bijkomend € 7 miljoen uit voor Dilbeek, Halle, Ninove, Vilvoorde, Denderleeuw en Geraardsbergen; zonder Zottegem, waar de migratiedruk vanuit het Brussels hoofdstedelijke gewest een pak lager ligt.
De beloofde 5 miljoen maakt deel uit van de eerder toegezegde 7 miljoen.
MLI