GERAARDSBERGEN – De afschaffing van de lokale verlofdagen in het secundair onderwijs dreigt volgens Jef Van der Mynsbrugge (Team Geraardsbergen) een grote impact te hebben op de Eerste Toog.
Hij vraagt onderwijsminister Zuhal Demir om pragmatisch om te gaan met lokale tradities, die een belangrijke maatschappelijke en culturele waarde hebben.
Traditie
De Eerste Toog is een stuk levend erfgoed, dat mensen samenbrengt en van generatie op generatie wordt doorgegeven. Jaarlijks nemen tal van jongeren hieraan deel, waardoor ze kennismaken met de geschiedenis van hun stad en met het gemeenschapsgevoel dat Geraardsbergen kenmerkt.
“Tradities zoals de Eerste Toog maken deel uit van het DNA van onze stad”, zegt het raadslid. “Ze zorgen voor verbinding tussen generaties en versterken de lokale identiteit. Het zou bijzonder jammer zijn mocht de nieuwe regelgeving ertoe leiden, dat steeds minder jongeren deze traditie kunnen beleven.”
Pedagogische studiedag
Tijdens de gemeenteraad lichtte zijn partijgenote en schepen voor onderwijs Griet Blaton de gevolgen van de nieuwe regelgeving toe. Zij bevestigde, dat lokale verlofdagen in het secundair onderwijs zijn afgeschaft, terwijl basisscholen nog steeds gebruik kunnen maken van pedagogische studiedagen.
De beslissing ligt bij de schoolbesturen. Verschillende onderwijsinstellingen bekijken alternatieven, zoals online lessen. Als inrichtende macht van de Kunstacademie zal het stadsbestuur op de dag van de Eerste Toog een pedagogische studiedag organiseren, zodat leerlingen van de kunstacademie kunnen deelnemen aan deze unieke lokale gebeurtenis.
Daarnaast zal de veiligheidscel de situatie evalueren voor scholen, die geopend blijven, om de veiligheid van de leerlingen en het goede verloop van de festiviteiten te garanderen.
Erfgoed
Volgens Van der Mynsbrugge dreigt de Vlaamse beslissing onbedoeld een nefaste impact te hebben op het lokale erfgoed. “Erfgoed leeft alleen voort wanneer het wordt doorgegeven. Ook kinderen en jongeren, die zich recent in onze stad hebben gevestigd, moeten de kans krijgen om deze traditie te leren kennen en mee te beleven. Wanneer generaties niet meer kunnen deelnemen, komt de overlevering van een eeuwenoude traditie onder druk te staan.”
Jef Van der Mynsbrugge roept minister Demir daarom op om het belang van lokale tradities en lokale verlofdagen ernstig te nemen. “Wij vragen geen uitzonderingsregime voor ontspanning, maar wel begrip voor tradities die een belangrijke culturele en maatschappelijke functie vervullen. De Eerste Toog is een verbindend moment voor heel Geraardsbergen. We moeten er alles aan doen om deze traditie levend te houden.”
MLI – Foto lokaal bestuur Geraardsbergen