• Iets gezien? Iets gehoord? Wij willen het weten! 📞 Bel onze tiplijn 24/24 op 0495 69 32 72

    Opgravingen Burchtstraat geven unieke aanvulling op ontstaansgeschiedenis

    01 juli 2026

    NINOVE – Het archeologisch onderzoek in de Burchtstraat leverde interessante inzichten en een unieke inkijk in de groei van een drassig aangeslibd landschap langs de Dender naar een intens gebruikt levendig stadsdeel.

    Naar aanleiding van de ontwikkeling van de Ingelantsite en de heraanleg van de Burchtstraat voerde SOLVA een archeologisch onderzoek uit op vraag van de stad. In de straat zijn vier proefputten gemaakt, die een inzicht geven in de geografische lagen en de opbouw van de straat. Langs de toeristische dienst en de Hospitaalkapel is een lange opgravingssleuf aangelegd, die de Burchtstraat verbindt met de Ingelantsite.

    Overstromingsgebied

    In de proefput op het kruispunt met de Centrumlaan zijn vermoedelijk de funderingen teruggevonden van de voormalige watermolen. Op basis van de formaten van de bakstenen dateert deze uit de 14de of de 15de de eeuw.

    De proefputten in de Burchtstraat gaven een mooie doorsnede op de huidige weg en de middeleeuwse voorgangers. Het onderzoek toonde duidelijk aan, dat deze zone tot in de late middeleeuwen in het alluviale overstromingsgebied van de Dender lag.

    Bovenop deze afzettingen, die wellicht elke winter plaatsvonden, werden in de 12de of de 13de eeuw pakketten geworpen om de locatie een beetje op te hogen en toegankelijk te maken voor transport. Vanaf dan zijn geen overstromingspakketten meer waar te nemen. Langs de weg is een gracht gegraven, die in een later stadium door wegniveaus is oversneden. Mogelijk werd de weg op dat moment breder gemaakt.

    De proefput aan de Begijnenbrug legde enkele fundamenten bloot, die verband houden met een voorloper van de huidige brug. Er zijn ook een aantal grote paalsporen aangetroffen, die vermoedelijk in verband te brengen zijn met het oversteken van de Dender.

    Bewoning

    In de opgravingsleuf langsheen de toeristische dienst zijn talrijke sporen uit de late middeleeuwen aangetroffen. Bovenop de rivierafzettingen heeft zich tijdens de late middeleeuwen een landbouwhorizont gevormd door het bewerken van de grond en de aanvoer van materiaal om de zware grond gemakkelijker bewerkbaar te maken.

    Deze landbouwlaag is vervolgens afgedekt met pakketten om de zone op te hogen en geschikt te maken voor bewoning. Verschillende haardvloeren, muurfunderingen en kuilen wijzen op bewoning langsheen de Burchtstraat in de late middeleeuwen. Er zijn restanten van verschillende erven teruggevonden met ertussen kasseiweggetjes. De talrijke ophogingspakketten die de middeleeuwse bewoning afdekten tonen, dat wateroverlast een blijvende uitdaging vormde.

    Deze archeologische opgravingen vormen een belangrijke aanvulling op de bestaande kennis over de ontwikkeling van de stad.

    Info: Solva-InghelantsiteSolva-Burchtstraat.

    MLI

    • Meest Recent
    • MEEST BEKEKEN

    Over Ons

    Ninofmedia is een digitale nieuwszender, vooral gericht op Ninove en de deelgemeenten. We hebben uiteraard ook aandacht voor interessante gebeurtenissen uit de ruimere regio van de Denderstreek en het Pajottenland.

    Onze bijdragen zijn bedoeld voor een zo breed mogelijk publiek. We brengen dagelijks nieuws aan de hand van artikels, foto-, audio- en videoverslagen, interviews, reportages en commentaarstukken.

    Heb je nieuws te melden? Contacteer ons via mail of bel ons op 0495-69 32 72.

    Contacteer ons